Tři mušketýři z Realu a další madridisté

16. 07. 2010, 10:10 | autor: redakce

Podruhé se vracím ke světovému šampionátu. V tomto článku bych chtěl zhodnotit a hlavně pochválit naše tři statečné mušketýry ze Španělska, kteří se neohroženě bili za svou zemi v Jihoafrické republice. Mému komentáři se samozřejmě nevyhnou ani ostatní hráči Realu Madrid, kteří si na mistrovství zakopali.
Sergio Ramos, možná nejlepší hráč celého mistrovství
Sergio Ramos, možná nejlepší hráč celého mistrovství

Iker Casillas

Iker byl před šampionátem některými odborníky kritizován kvůli častým chybám v minulé sezoně. Bohužel, experti měli pravdu. Strážce tří tyčí madridského Realu si v některých okamžicích nepočínal příliš jistě a předvedl několik hrubek, které utkvěly v paměti některým fanouškům i novinářům. V prvních zápasech mistrovství jistotou také příliš neoplýval. S některým centry či střelami si měl poradit lépe a s větší jistotou.

Avšak každou minutou na mistrovství jeho výkonnost rostla a lze říci, že v některých okamžicích svůj tým podržel, či dokonce spasil. Jmenujme například penaltové hody v zápase proti Paraguayi. Stoper Gerard Piqué svým obranným zákrokem zavinil pokutový kop. Na malinký okamžik se šance Španělů na vítězství zmenšily, avšak světoznámý penaltový specialista Iker Casillas zachoval chladnou hlavu a penaltu skvělým zákrokem zachytil a zneškodnil. Přestože nebyla penalta vůbec dobře kopnuta, zaslouží si ode mě Iker velkou pochvalu.

V semifinále narazili Španělé na Němce (podle odborníků nejlépe hrající tým na turnaji). Je nutno podotknout, že si Němci překvapivě ani neškrtli, ale přesto si ve druhém poločase vytvořili naši sousedé velice dobrou příležitost, když se ve skvělé pozici objevil německý mladík Toni Kroos, avšak v tuto dobu již Iker Casillas nabyl na jistotě a jeho nebezpečnou střelu bravurně zlikvidoval.

Kapitánovi Španělska bylo však dovoleno naplno vyniknout až ve finálovém zápase. Přestože po nebezpečném odskoku nevyzpytatelného míče Jabulani způsobil některým starším fanouškům infarkt, předvedl obdivuhodný výkon. Centry chytal bez problémů, vyrazil nebezpečnou dělovku Arjena Robbena a nakonec vychytal jasnou gólovku poté, co se jeden z Holanďanů řítil po krásné kolmici Wesleyho Sneidra sám na branku. Casillas dokázal zmenšit střelecký úhel a nedovolil Nizozemcům pošpinit čisté konto jednoho z nejlepších gólmanů světa, ne-li nejlepšího.

 Přestože na začátku turnaje Iker neoplýval jistotou, byl pro svůj tým velice důležitý. Částečně ho může omluvit i neposedný míč Jabulani. Jeho výkon bych ocenil známkou 7.

 

Sergio Ramos

Tady již nebudu muset tak dlouho mluvit. Možná byste řekli, že říci "Sergio Ramos" bohatě stačí. Avšak já jeho výkon zhodnotím. Byl neuvěřitelný!

Ramos patří mezi nejlepší krajní beky na světě. V této sezoně odehrál za Real Madrid několik zápasů jako stoper, kde zahrál spolehlivě. Avšak na světovém šampionátu jsme se mohli přesvědčit, že nejvíce mu to přeci jen svědčí na pravé lajně.

Sergio bojoval, nabízel se, táhl míč po pravé straně hřiště, nebezpečně centroval a zapojoval se do standartních situací (svými hlavičkami často ohrožoval branku soupeře). Přestože se často vydával na nebezpečné výlety do luhů a hájů svého soupeře, dokázal se vracet a vypomoci i v obranné fázi. Svým dobrým timeingem a výskokem pomáhal odvracet centry a svým dobrým bráněním prakticky zavřel levou lajnu svého soupeře.

Náš pravý bek dokázal, že patří mezi světovou špičku. Podle Castrol Indexu byl nejlepším hráčem šampionátu se známkou 9,79/10. Já se tomuto hodnocení přiblížím. Dávám mu Ronaldovu devítku.

 

Xabi Alonso

Xabi Alonso na konci sezony v Realu předváděl dobré výkony. Musím podotknout, že si zabalit formu do Jihoafrické republiky nezapomněl.

Ve dvojici s Busquetsem odváděl černou práci, bránil, odebíral míče a také se zapojoval do standartek. Ovšem nezapomněl také svého soupeře ohrožovat z větších vzdáleností. Několikrát takhle zahrozil, gól se mu však vsítit nepodařilo. Nejblíže byl ve Španělské premiéře proti Švýcarům, kdy jeho dělovka pouze zaťukala na břevno.

Hrál týmově, vysílal pěkné pasy, dobře bránil, zkrátka dokázal, že je to komplexní hráč, jenž si zaslouží uznání. Jeho působení bych ohodnotil stejně tak jako v případě Ikera známkou 7.

 

Šampionátu se také zúčastnili Alvaro Arbeloa a Raúl Albiol. Bohužel, od trenéra Španělů del Bosqueho důvěru prakticky nedostali.

 

Cristiano Ronaldo

 Tady už to tak slavné nebude. Cristiano si v dresu Portugalska zrovna nejlépe nepočínal a zařadil se po bok dalších hvězd, od kterých se čekala fotbalové čáry a kouzla. Bohužel, stejně jako v případě Messiho, Rooneyho či Ribéryho hvězdička zhasla. Narozdíl od jiných hvězdných kolegů se mu podařilo vsítit gól, bohužel jen jeden a navíc do sítě psychicky zdeptané KLDR. Již předtím se mu téměř podařilo napnout síť Pobřežích slonovin, proti však byla branková konstrukce. Ke špatnému Cristianovu výkonu však přispěli jeho spoluhráči, kteří mu nedokázali pomoci. Možná další chybou bylo jeho jmenování kapitánem, z Portugalska se totiž stal Ronaldo tým a bývalý hráč Manchesteru svoji roli nezvládl.

Co k tomu říci? Snad jen to, že se mu turnaj nepovedl, a že všichni doufáme, aby se mu další sezonu v Bílém baletu povedla ještě lépe, než ta minulá. Dávám mu známku 5.

 

Gonzalo Higuaín

 Nejlepší střelec Realu Madrid skončil v tabulce střelců jen těsně pod barcelonským Messim. Očekávalo se, že ani na mistrovství světa v hvězdném útoku nezklame. Nezklamal. V dresu Argentiny nasázal soupeřům celkem 4 branky v čtyřech zápasech. V zápase proti Jižní Korei dosáhl dokonce hattricku! Měl však ještě více šancí, které proměnit jistě mohl. Góly dal, zaslouží si podle mne ohodnotit za 7.

 

Angel di María

Již před mistrovstvím se šeptalo, že toto křídlo z Lisabonu má namířeno právě do Bílého baletu. S novou motivací se argentinský anděl vrhl vstříc šampionátu. Vynikal rychlostně, uměl řešit situace jeden na jednoho a jeho přihrávky či centry si často svého adresáta našli. Myslím, že pokud si di María získá u Mourinha důvěru, může se stát velmi užitečným. Hodnotám ho šestkou.

 

Kaká

Brazílie patří na každém mistrovství mezi hlavní favority. Brazilskou sambu soupeři zajisté znají, a pokud začnou její fotbalisté tančit v jejím rytmu i na hřišti a nastartují přehlídku technických fines a paradíček, jimiž baví diváky na stadionu, jen těžko s tím stačí protivník něco udělat. Kaká měl být hlavním organizátorem tohoto velkolepého vystoupení, měl být mozkem a tvůrcem brazilské hry. Avšak na šampionátu toho také moc nepředvedl a navázal na nepříliš povedenou premiérovou sezonu v Bílém baletu. Avšak něco se mu nesmí upřít - stále dokáže vyslat finální přihrávku, překvapit soupeře a rozhodnout průběh utkání. Nezářil, ale měli jsme možnost vidět několik světlých okamžiků. Vyloženě. Zaslouží si 6.

 

Rafael van der Vaart

Od bývalého hráče Hamburku se očekávalo, že přidá něco málo kreativity do kotlíku, do kterého měl přispívat hlavně hráč Interu Wesley Sneider. Rafael dostal od trenéra několik příležitostí, ale že by zářil, to se říci nedá. Poté, co se nechal vyloučit, se již do hry příliš nedostával.Naposledy nastoupil v průběhu zápasu proti Španělsku, kde střídal. Podle mne si zaslouží známku 5.

 

Pepe

A posledním hráčem je portugalský stoper Pepe. V průběhu sezony se dlouhodobě zranil, a proto ho musel nahradit Garay. Nyní se Pepe vrátil a je vidět, že neměl s návratem na zelený pažit žádné problémy. Žádné závažné hrubice se nedopustil, bránil s přehledem a je téměř jasné, že i v další sezoně bude jedním z těch, kteří budou Real držet nad vodou. Odkopal si svůj standart. Dávám mu 6.

 

Znovu připomínám, že mé hodnocení je pouze podle mého názoru. Váš názor může být zcela jiný. Můžete se zapojit do diskuse pod článkem. Budu jedině rád.

 
blank
 
blank
Komentáře

Zobrazit diskuzi (19 příspěvků) Zobrazování komentářů pod článkem a jejich přidávání je jen pro registrované!

Bílýbalet.cz je pokračovatelem webu Real-Madrid.cz (2007-2016)
¨